ד"ר רז צימט DR. Raz Zimmt

רצח איש דת מסעיר את איראן

אפריל 29th, 2019  |  Published in איראן, הממסד הדתי, חברה, רשתות חברתיות

אז עם כל הכבוד למפקד משמרות המהפכה החדש, לאיומי איראן לסגור את מיצרי הורמוז או לאיומי שר החוץ זריף לפרוש מה-NPT, הפרשה שבאמת מסעירה את איראן בימים האחרונים היא רציחתו של איש דת איראני בשם מוסטפא קאסמי.

איש הדת בן ה-46 יצא שלשום מהמכללה הדתית בעיר המדאן, כאשר רכב פז’ו עצר לידו, אחד מנוסעיו יצא ממנו וירה לעבר קאסמי שתי יריות מקלצ’ניקוב שהיה ברשותו. קאסמי מת במקום.

זמן קצר לאחר הרצח פרסם הרוצח, בהרוז חאג’ילו, שכנו של איש הדת, פוסט בחשבון האינסטגרם שלו בו הודה ברצח מבלי שציין את הסיבה. חאג’ילו, עבריין מוכר למשטרה, נהרג כעבור מספר שעות בחילופי אש עם שוטרים שבאו ללכוד אותו.

נסיבות הרצח טרם הובהרו, אך רצח איש הדת, שהובא הבוקר לקבורה, ממשיך להסעיר את הרוחות. מבקרי המשטר ומתנגדיו מנצלים את האירוע כדי להציג את ריבוי התקיפות של אנשי דת איראנים בחודשים האחרונים כביטוי נוסף לשחיקת מעמדם ולהתנגדות הציבור לאנשי הדת (למעוניינים בהרחבה בנוגע לשחיקת מעמד אנשי הדת ממליץ על מאמרי כאן).

תומכי המשטר מזועזעים מהרצח ומציפים את הרשת בתגובות תחת ההאשטאג #طلبه_همدانی (איש הדת מהמדאן).

בין לבין, נשמעת ביקורת כנגד התנהלות המשטרה, שבמקום לטפל בפושעים פוטנציאליים, כדוגמת הרוצח, שהיה פעיל באינסטגרם והתרברב בנשק שברשותו עוד טרם הרצח, היא מעדיפה להגביר את אכיפת קוד הלבוש האסלאמי.

ובינתיים, בשולי הפרשה מתפתחת ביממה האחרונה סערה חדשה. זמן קצר לאחר הרצח נפוץ דיווח לפיו המניע לרצח איש הדת הוא פסק הלכה שהוציא כביכול, שבו הוא מעודד נישואים זמניים (נישואי מותעה או סיע’ה) בין נשים איראניות לחברי המיליציות השיעיות העיראקיות, שהגיעו לאיראן בשבועות האחרונים כדי לסייע לנפגעי השיטפונות באיראן (על תופעת נשים איראניות הנישאות במסגרת נישואים זמניים עם עולי רגל ערבים בעיר משהד כתבתי כאן).

בעקבות דיווח זה החלו תומכי המשטר להציף את הרשת בקריאות להעמיד לדין את השחקנית האיראנית מהנאז אפשאר. הסיבה: לאחרונה צייצה השחקנית מחדש בחשבון הטוויטר שלה ציוץ, שהופץ ככל הנראה על-ידי גורמי אופוזיציה איראנים, על בסיס חשבון טוויטר פיקטיבי של איש דת איראני. בציוץ מביע כביכול איש הדת תמיכה בנישואים זמניים של נשים איראניות לחברי המיליציות השיעיות העיראקיות. עכשיו טוענים מתנגדי השחקנית הפופולרית, שבהפצת ה”פייק ניוז” היא היתה שותפה לעידוד הרצח (למרות שכאמור, אין כל הוכחה בנוגע למניע שהוביל לרצח).

Your Responses