ד"ר רז צימט DR. Raz Zimmt

צעד נוסף בביצור ההגמוניה השמרנית במוסדות המשטר האיראני

אוגוסט 14th, 2017  |  Published in איראן, הממסד הדתי, פוליטיקה

* מנהיג איראן, עלי ח'אמנהאי, מינה הבוקר את איתאללה מחמוד האשמי שאהרודי לתפקיד יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר. המועצה הוקמה ע"י מנהיג המהפכה האסלאמית ח'ומייני בשנת 1988 והיא מונה 38 חברים הממונים ישירות ע"י המנהיג. בידי המועצה נתונה הסמכות להכריע במחלוקות המתגלעות לעיתים בין המג'לס לבין מועצת שומרי החוקה וכן לשמש גוף מייעץ למנהיג בסוגיות שונות הקשורות לניהול ענייני המדינה.
מאז הקמת המועצה עמד בראשה אכבר האשמי רפסנג'אני, שהלך לעולמו בינואר 2017. מאז שימש שאהרודי כמ"מ יו"ר המועצה.

* שאהרודי, בן 69, נולד בכרבלאא' שבעיראק. בשנים 2009-1999 שימש כיו"ר הרשות השופטת. הוא משמש כיום גם כסגן יו"ר מועצת המומחים וכחבר מועצת שומרי החוקה. שמו הוזכר בשנים האחרונות כאחד המועמדים הבולטים לרשת בבוא היום את ח'אמנהאי כמנהיג עליון. עם זאת, מוצאו הערבי ומצבו הבריאותי המעורער (הוא אף אושפז למספר ימים בחודש מאי האחרון) עלולים לפגוע בסיכוייו.

* במקביל למינוי שאהרודי לתפקיד יו"ר המועצה, הכניס המנהיג העליון מספר שינויים נוספים בהרכב המועצה. הוא צירף למועצה שני חברים חדשים: ראש עיריית טהראן היוצא, מוחמד באקר קאליבאף, ואיש הדת השמרני, אבראהים ראיסי, שניהם התמודדו, כזכור, נגד רוחאני מטעם הזרם השמרני בבחירות האחרונות לנשיאות. בנוסף הותיר המנהיג את הנשיא רוחאני ואת יו"ר המג'לס לאריג'אני כחברי מועצה, אך רק מתוקף תפקידם החוקי כנשיא וכיו"ר מג'לס (עד כה הם היו חברים קבועים במועצה ולא רק מתוקף תפקידם). משמעות הדבר היא כי כאשר יסיימו את תפקידם הנוכחי, תסתיים גם חברותם במועצה.

* בשורה התחתונה – מדובר בצעד נוסף של המנהיג העליון לחזק את שליטת השמרנים במוסדות המשטר שאינם נבחרים ע"י הציבור. להגמוניה השמרנית הזו עשויה להיות חשיבות רבה במאבק הירושה הצפוי בשנים הקרובות על תפקיד המנהיג העליון.

Your Responses